Bilgi Bankası: Firma Bilgileri
SMS Yapılandırması
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 04 January 2016 09:17 PM

SMS AYARLARI


Menülerde Genel Yapılandırma > Firma Bilgileri > altında bulunan SMS Menülerine sırayla tıklayarak ayarları yapınız. (Bkz; Resim 1)

 


Resim 1


1- SMS BİLGİLERİ (Menüsü)
Bu menü altında düzenleme yapmak istediğiniz her Firma için Güncelle butonuna tıklıyoruz. (Bkz; Resim 2)

 


Resim 2


Aşağıdaki form karşımıza geldiğinde Mobil Park SMS bilgilerini giriyoruz. SMS gönderirken reklam amaçlı kullanılan SMS başlığını ve bilgi amaçlı gönderilen SMS’lerde kullanılan SMS başlığını ayrı ayrı belirliyoruz. Her iki Orginatör aynı da olabilir farklı da olabilir. (Bkz; Resim 3)

 

Resim 3


2- SMS ORİGİNATÖRLERİ
Bu ekranda Mobil Park’ta kullanmış olduğunuz Orginatör’leri girmelisiniz. (SMS BAŞLIĞI) Mobil Park’ta olmayan bir Orginatör girdiğiniz takdirde SMS gönderimi sırasında hata alırsınız. (Bkz; Resim 4)

 

Resim 4
3- SMS ŞABLONLARI
Bu sayfada sistemde kullanılacak olan SMS mesaj içeriklerini belirlemeniz gerekir. Alttaki resimde 4 tip için şablon mevcuttur. (Bkz; Resim 5)

 


Resim 5


$$borçsmsi$$ borcu bulunan müşterilere giden mesajın içeriğidir. Örnek mesaj içeriği : “Sayın müşterimiz; $$borç$$ tutarında borcunuz bulunmaktadır. En kısa zamanda ödemeniz rica olunur.” şeklindedir. Burada $$borç$$ ifadesinin yerine kişini borcu otomatik yerleştirilmektedir. Mesaj içinde borcun yerleşeceği yere bu ifadeyi koyuyoruz. Bir diğeri $$isim$$ ifadesidir. Bu ifade ise Müşterinin ismidir. Dilerseniz bunu da mesaj içerisinde kullanabilirsiniz. (Bkz; Resim 6)


Aşağıdaki formda bu mesajın içeriği düzenlenmektedir. ”SMS FORM İSMİ” sistem tarafından tanımlanan özel isimdir. Borç mesajı için $$BorçSmsi$$ olmak zorundadır. Diğer SMS içerikleri için de farklı isimler kullanılmaktadır. Özel değerler ise mesaj içerisinde kullanabileceğiniz değerlerdir. Bu değerler sistem tarafından belirlenen değerlerdir. Oradaki değerler dışında bir şey kullanamazsınız. Sizin değiştirmeniz gereken kısım “SMS MESAJI” kısmıdır. Buraya yazdığınız mesaj aynen müşteriye giden mesajdır. Her firma için mesaj şablonlarını ayrı ayrı tanımlamanız gerekmektedir. (Bkz; Resim 6)

 

Resim 6


4 Tip Mesaj Şablonu Mevcuttur.

$$BorçSmsi$$  Borcu olan müşterilere gidecek olan SMS’i belirler.
$$EksikEvrakSmsi$$  Eksik evrakı bulunan müşterilere gidecek SMS’i belirler.
$$KayitSmsi$$  Müşteri kayıt olduğunda gidecek olan SMS’i belirler.
$$KesinKayitSmsi$$ Müşteri kesin kayıt durumuna dönüştüğünde gidecek olan SMS’i belirler.


              
     
4- SMS TERCİHLERİ
Burada SMS gönderimi için kullanılacak olan tercihleri belirliyoruz. (Bkz; Resim 7)
“Hoş Geldiniz SMS” kutusunu işaretlerseniz müşteri kayıt olduğunda müşteriye “$$KayitSmsi$$” mesajında yazdığınız sms gider.
“Kesin Kayıt SMS” kutusunu işaretlerseniz müşteri kesin kayıt durumuna düştüğünde “$$KesinKayitSmsi$$” mesajında yazdığınız SMS gider.
“Eksik Evrak SMS” kutusunu işaretlerseniz müşteriye eksik evrak bilgisi mesajı gönderilir. Bunun için “$$EksikEvrakSmsi$$” şablonu kullanılır. SMS gönderimi “Gönderim Periyotları” kutusuna yazdığınız değerlere göre otomatik gönderilir. Örneğin sol taraftaki resme göre “Tur Tarihine 45, 30, 20, 15, 10 ve 5 gün kala o turun müşterisine evrak SMS ’i gönderilir.
Aynı durum borç SMS ’i içinde geçerlidir.
Borç SMS’ indeki alt limit değeri minimum borcu belirler. Örneğin buraya 10 yazarsak 10 ₺/€/$ ‘dan daha az borcu bulunan kişilere SMS gitmez.

 


Resim 7


Tüm bu ayarları yaptığınız takdirde sistemde SMS gönderimi aktif olarak kullanılmaya başlayacaktır.Eklentiler 
 
(1 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek