Bilgi Bankası: Tahsilat Tediye
Kasa Hesap Transfer
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 21 April 2016 10:43 PM

Kasa Hesap Transfer

Muhasebe > Tahsilat/Tediye > Kasa Hesap Transfer, Kasalar arasında, hesaplar arasında veya kasan hesaba, hesaptan kasaya  para transferinin yapıldığı bölümdür. Firmalara ait olan kasalardan banka hesaplarından transferler gerçekleşir.

 

Resim 8 / Kasa Banka Transfer Formu

  1. Firmalar: Transfer gerçekleşecek olan firmalar seçilir.
  2. Gönderici Banka hesapları: Transfer edilecek para, bankadan transfer edilecek ise firmaya ait banka hesabı seçilir.
  3. Alıcı Banka Hesapları: Paranın transfer edileceği firmaya ait banka hesabı seçilir.
  4. Gönderici Kasa: Trafnsfer edilecek olan para, kasadan transfer edilecek ise o kasa seçilir.
  5. Alıcı Kasa: Paranın transfer edileceği firmanın alıcı kasası seçilir.
  6. Giden tutar: Transfer edilecek olan para miktarı yazılır. Bu yazılan paranın birimi, gönderici banka hesap türü ya da gönderici kasa hesap türüne göre işlem yapar. Örneğin Hesap Dolar cinsinden seçilmiş ise, yazılan miktar dolar cinsinden okunur.
  7. Alacaklı Tutar: Gönderilen paranın Alıcı Banka hesap türü ya da alıcı kasa hesap türü cinsinden çevrilmiş karşılığı sistem tarafından çevrilir.
  8. Gerekli içerikler girildikten sonra Kaydet denilerek işlem kaydedilir ve para transferi gercekleşmiş olur.

Not: Para transfer işlemi sırasında gönderici firma, bir banka hesap numarasından para transferi yapıyor ise o firmaya ait gönderici kasa özelliği devre dışı kalır. Aynı anda hem kasadan hem de hesaptan para gönderimi gerçekleşmez.

Aynı şekilde Alıcı firma, banka hesabına parayı aktarmak istiyorsa alıcı kasa özelliği devre dışı kalır. Eğer Kasaya aktarım gerçekleştirmek isteniyorsa, o zaman alıcı banka hesabı boş bırakılır ve alıcı kasa hesaplarından biri seçilir. Aynı anda bankaya ve kasaya para transferi gerçekleşmez.

Bu durumda bankadan bankaya veya bankadan kasaya, aynı şekilde kasandan bankaya veya kasadan kasaya para transferi gerçekleşmiş olur.

(0 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek