Bilgi Bankası: Biletleme
Yeni Ulaşım Ekle (Rehber-Hoca Atama) Biletleme & Vize
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 04 January 2016 09:19 PM


OTOBÜS GRUPLAMA VE GRUBA GÖREVLİ ATAMA İŞLEMLERİ


Öncelikle Biletleme > Yeni Ulaşım Ekle Menüsüne tıklayınız Ulaşım Aracı girişi yapmak istediğimiz turu veya turları seçiyoruz. Eğer birden fazla tur seçmek istersek (Kalvyeden) CTRL tuşu ile tek tek (seçiyoruz) tıklıyoruz. Aynı şekilde hangi parkurlar için araç kiralıyorsak o parkurları da seçebiliyoruz. (Bkz. Resim 1)

 

Resim 1


Diğer bilgileri de doğru bir şekilde dolduruyoruz. Burada Otobüs Grup Numarasına dikkat ediniz. Bu bilgi “GRUPLARA GÖREVLİ ATAMA” bölümünde kullanılacak. Örneğin; buraya 3 yazdınız. Daha sonra görevli atama bölümünde 3 Numaralı Gruba Görevli Atayabilirsiniz.
Bilgileri girdikten sonra bu otobüste seyahat edecek kişileri alttaki listeden seçiyoruz. Dilerseniz Bilet (Koltuk) Numaralarını girebilirsiniz. Hatta dilerseniz seçilen kişilere otomatik numara da verebilirsiniz. Bunun için başlangıç numarasını yazıp “OTOMATİK NO” butonuna tıklayınız. (Bkz. Resim 2)

 

Resim 2


Tüm alanları da doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayınız.(Bkz. Resim 2)
Bir tur için birden fazla araç tanımlanabilir. Veya birden fazla turdaki yolcuları birleştirip bir araç tanımlanabilir. Birden fazla araç tanımladığınız durumlarda herhangi bir araca yerleştirilmeyen (boşta kalan) yolcular kırmızı renkle gösterilir. Bu şekilde boşta kalan yolcuları ayırt edebilirsiniz.
Tur’a (Otobüs Gruplarına) Görevli (Hoca, Rehber vb.) Atama
Vize > Tur İşlemleri > Tura Görevli Ata Menüsüne tıklıyoruz.

Resim 3


Burada grupladığınız turu seçtiğinizde o tur için oluşturulan grupları görürsünüz. Her grup numarasının yanında görevli atamanız için liste vardır. Listede yalnızca o tarihlerde müsait olan görevliler listelenir. Diğerleri görünmez. Ayrıca alttaki tabloda ise görevli hakkında bazı detaylar mevcuttur. İlgili görevliyi seçtikten sonra Kaydet butonuna basarak görevliyi gruba atayabilirsiniz. (Bkz. Resim 3)
Ayrıca “Vize > Müşteri Evrak Giriş” ekranında yolcuyu “Görevli” olarak işaretlerseniz o kişinin faturası silinir ve otomatik olarak kesin kayıt durumuna çevrilir. Eğer tura atadığınız kişi bu turda yolcu olarak kayıtlı ise bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.
Çünkü gruba hoca atadığınızda bu kişini faturası turdan otomatik silinir. Fakat gruba atamadığınız kişileri de görevli olarak belirlemek ve faturasını silmek isterseniz bu durumda “Vize > Müşteri Evrak Giriş” bağlantısına tıklayarak kişiyi ilgili turda “Görevli” olarak işaretlemeniz yeterlidir. (Bkz. Resim 3)

Resim 4


Tüm bu ayarları anlatılan şekilde yaptığınız ve kullandığınız takdirde sistemde Otobüs Gruplama işlemlerini rahatlıkla kullanabileceksiniz.Eklentiler 
 
(0 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek