Bilgi Bankası: Yapılandırma
Tur Oluşturma
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 06 February 2016 11:08 AM

 

Tur Oluşturma İşlemi

Turasistan kurulum ayarları yapıldıktan sonra Programı kullanmak için öncelikle Tur tanımlaması yapılmaktadır. Tur tanımlama işlemi Planlama Modülünün altında yer almaktadır. Muhasebe >Planlama > Tur Oluştur  menüsü altında Tur Oluşturma işlemi yapılmaktadır.

Tur oluşturma

to1.png

Resim1

Tur oluşturma, Planlama Modülünün altında yer almaktadır. Tur oluşturma sayfasında sırasıyla, Tur bilgileri, Bayi Bilgileri, Parkur Tanımlamaları, Ziyaret edilecek Mekânlar tanımlandıktan sonra kaydedilen turun Müşteri Temsilcileri tarafından görüntülenip,  satışa sunulması için, Muhasebe Modülü altında bulunan Tur İşlemleri bölümünden tur tanımlamalarına ait fiyatlar girilmektedir. Böylece artık Tur Satışa hazır hale gelmiş ve satış temsilcisinin ekranına düşmüş olacaktır.

 

 

to2.png


Tur Oluşturma Formu

Tur Adı: Tur Tanımlayıcı isim girilir.
Tur Tipi: Tur Tipi seçilir
Tur Kodu: Tura ait kod verilir.
Tur durumu: Turun satış için aktif/pasif durumunu gösterir.  Eğer tur durumu pasif ise bu turu satış temsilcisi, müşteri temsilcisi vs. göremez ve satış yapamaz.
Kapasite: Tanımlanan tur içerisinde maksimum kaç müşteri kaydolur, bunun için sayı belirlenir.
Tur sezonu: Tur hangi sezon içerisinde gerçekleşecek ise o sezon seçilir. Sezon tanımlaması ise, Muhasebe > Planlama > Tanımlamalar menüsü altında yapılır.
Başlangıç ve Bitiş tarihi: Turun başlangıç ve bitiş tarihleri seçilir.
Turun Sahibi: Tur sahibinin anlamı, turdaki müşterilerin kime fatura edileceği, turun faturalanacağı firma demektir. Yani oluşturulacak tura kaydolacak olan kişiler bu firma adına faturalandırılacaktır.

Ön kayıt için mi? : Bu özellik , kesin olmayan kayıtlar için kullanılır. Müşteriye fatura oluşturmaz, müşteriye yansıtmaz. İşaretlenmediği takdirde bu bir gerçek tur sayılır ve gerçek turlar fatura oluşturur, cari hareketi oluşur. Takip edilir.
Turu Kimler Satacak: Hangi firma bu turu satacak, o firma seçilir. Birden fazla firma seçilmek istendiğinde, ctrl tuşuna basılarak birden cok firma seçilir.
Tur Dönemi: Turun hangi döneme ait olduğu belirlenir.

Tur bilgileri tanımlandıktan sonra Tur Paket Bilgileri tanımlanır. Tanımlanan tur içerisinde birden fazla farklı türde paketler olabilmektedir. Mesela 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik, Standart paket, lüks paket şeklinde.  


Resim / Paket Bilgileri

Paket Adı:  Pakete ait tanımlayıcı isim belirlenir.
Kaç kişilik Oda: Paket içerisinde bir odada kaç kişi kalacak belirlenir.
Mesela 3 Kişilik oda paketi için kişi sayısı 3 olarak girilmektedir.
Maksimumum Kontenjan:  Paket içerisinde yer alacak maksimum kişi sayısı demektir.

Tur oluşturma sayfasında dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır:
Tur bilgileri kısmında Kontenjan örneğin 100 olarak girilmiş olsun. Paket bilgilerinde oluşturulan paketlerdeki toplam limit sayısı 100 olmak zorunda değildir. Yani 2 kişilik oda paketinde kontenjan 40, 3 kişilik oda paketinde kontenjan 40, 4 kişilik oda paketinde kontenjan 60 olursa, toplam 140 kişi demektir. Bu 140 kişi kayıt edilecek anlamına gelmemektedir. Odalarda toplam sayı 100 olunca tur daha fazla kayıt almayacaktır. Otomatik olarak sistem yakıtı bitirecektir. Paketlerdeki kontenjan tanımlamaları o paket içerisine belirlenen sayıdan fazla giriş yapılamayacağını belirtmektedir.

Tur Hizmetleri kısmında, tanımlanan tur ile birlikte yetkili firmanın müşterilerine sunmuş olduğu hizmetler listelenir. Listelenen hizmetler işaretlendiği takdirde, satış ekranında bu hizmet görünür ve müşteriye seçme hakkı sunulmuş olur.

Yolcu Aktarma:  Seçilmiş olması durumunda yolcu aktarma hizmeti sunup sunmayacağınızı belirlersiniz.  Yani müşteriyi tura kaydederken bu seçenek ekranda belirmiş olacaktır. Ve kayıt yapan kişi müşteriye, yolcu aktarma hizmetinden yararlanmak isteyip istemeyeceğini soracaktır. Duruma göre seçilip,  aktarma bilgileri girilecektir.  Örneğin:  Seçilen tura katılmak için müşteri Erzurum’dan İstanbul’a gelecek, bu durumda yolcu aktarma seçeneği işaretlenecektir.
Bu özellik işaretlenmediği taktirde müşteriler aktarma işlemini kendileri yapmak zorunda kalacaktır.


Bilgiler girildikten sonra sayfa kaydedilir ve bayi tanımlamalarını yapmak için Bayi bölümüne geçilir.

 

bayi.png

Resim / Bayi Oluşturma

 

Bayi:  Tanımlayıp oluşturulan Turu kimler satacak onlar belirlenir.

Tüm bayiler ya da istenen bayiler seçilerek bu turu satmaları sağlanır.

Parkurlar:  Tanımlayıp oluşturulan Tur-a ait parkur bilgileri girilmektedir.

to4.png

Resim / Parkur Oluşturma

 

Turun seyahat parkurlarını belirler. Tur içerisinde 3 parkur bulunmaktadır.
1. Konaklama Parkuru
2. Uçuş Parkuru
3. Ulaşım Parkuru

Uçuş Parkuru:

Nereden-Nereye, Gidiş-Varış tarihleri belirlenip Uçuş parkuru oluşturulur. Tura ait birden fazla uçuş parkuru tanımlaması yapılabilmektedir.

Uçuş hizmetlerinde, uçak bileti ve vize hizmeti bulunmaktadır.  Bu hizmetler işaretlendiği takdirde, müşteriye seçme hakkı sunulmuş olunur. Yani; bu uçuş parkurunda müşteriye uçak bileti almama, vize almama hakkı verilmiş olacaktır. Bunun sonucunda, satış temsilcisi müşteriyi kaydederken, müşterinin bedava uçak biletinin olduğunu belirtmesi durumunda uçak bileti kutucuğunu işaretleyecektir. Ve müşteriye seçme hakkı verilmiş olacaktır. İşlem sonucunda müşteriye gerektiği taktirde geri ödeme/indirim işlemi uygulanır.

Aynı durum vize hizmeti için de geçerlidir. Bazı kişiler vizeden muaf olabilirler, bu durumda da vize hizmeti işaretlenirse, müşterinin tercihi durumunda, vize için ödenmesi gereken ücret müşteriye iade edilir.

Bu seçenekler, uçuş parkuru oluşturulurken işaretlenmiş olmazsa, müşteriye böyle bir seçenek/seçme hakkı sunulmaz ve her müşteri bu hizmetleri otomatik olarak almak zorunda olur. Müşteri, uçak bileti veya vizesi olsa da olmasa da aynı ücreti ödemek durumunda kalır.

 

Ulaşım Parkuru:
Otobüs, gemi vb. ile bir yerden başka bir yere aktarma için Nereden-Nereye, Gidiş-Varış tarihleri belirlenir. Birden çok ulaşım parkuru eklenebilir.

Ulaşım parkur hizmetleri olduğu takdirde, o hizmetler işaretlenirse müşteriye seçme hakkı sunulmuş olacağını bir kez daha hatırlatmakta fayda olacaktır.

Konaklama Parkuru:

Otel, tatil köyü, devre mülk gibi tur içerisinde yer alan konaklama bilgileri girilmektedir. Ülke-Şehir, Giriş-Çıkış tarih bilgileri tanımlanmaktadır. Bir tura ait birden çok konaklama parkuru tanımlanabilir.

Konaklama Parkuru içerisinde yer alan Konaklama Hizmetleri işaretlenirse, diğer parkurlarda da bahsedildiği  gibi müşteriye seçme hakkı sunulmuş olacaktır;  Bu hizmetten yararlanmak istemeyen müşteriye konaklama ücreti geri iade edilecektir. Bu parkur işaretlenmez ise tura kayıtlı tüm müşteriler bu konaklama parkurundan yararlanmak zorunda kalacaklardır.

Ziyaret yerleri:

Tur içerisinde, ziyaret edilecek yerlerin tanımlaması  yapılmaktadır. Gidiş Tarihi ve Ziyaret edilecek yerin adı tanımlanır. Bir den çok tanımlama yapılabilmektedir.
Ayrıca önceden oluşturulmuş tanımlamalar da yeni tarih verilerek seçilebilir.

Ziyaret yerleri girilmek zorunda değildir, fakat personel takibi açısından önemlidir.

Tüm bunlar tamamladıktan sonra artık tur oluşturulmuş olacaktır. Fakat satışa açık değildir. Satış temsilcilerinin bu turu görebilmeleri, müşteriye satabilmeleri için son bir adım daha bulunmaktadır. Tura, turun içerisinde bulunan paketlere, hizmetlere, parkurlara fiyat girmek. Bunun için Muhasebe/ Tur İşlemleri /Tur Fiyat Girişi bölümünden işlem yapılmaktadır.

Tur Fiyat Girişi sayfasına girildiğinde, fiyat girişi yapılmayan turlar listelenmektedir. Fiyat girmek için Tur seçilir.

Resim / Tur Fiyat Girme

 

 

Resim /Tur Fiyat Belirleme Ekranı

Paket Fiyatları: Tur oluştururken belirlenen paketlere fiyat yazılır.
Tur Fiyatları / Para Birimi : Tur hangi para biriminden satılacak o belirlenir, dolayısıyla yazılan tüm fiyatlar o para birimi üzerinden hesaplanacaktır;
Tur Fiyatları / Öğrenci indirimi - Engelli indirimi: Öğrencilere ve engellilere uygulanacak olan indirim miktarı yazılır;
(0-2) yaş – (2-6)yaş ­–(6-12)yaş için fiyat yazılır.
Tur Fiyatları / 0-12 yataklı İndirimi: 0-12 yaş arası çocuklar için ek yatak istenmesi durumunda normal kişi fiyatı üzerinden yapılacak olan indirim miktarı yazılır.
Tur Hizmetleri: Tur oluşturulurken belirlenen hizmetler bu bölümde listelenir ve gerekli fiyatlar yazılır.
Fatura kalemleri: Yurtiçi ve yurtdışı hizmet KDV oranı ve tutarı yazılmaktadır.


Gerekli fiyatlar girildikten sonra sayfa kaydedilir. Artık Tur satış için hazır hale gelmiş ve satış temsilcisinin ekranına görünür hale gelecektir.

(1 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek