Bilgi Bankası: Yapılandırma
Tur Listesi
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 27 April 2016 10:21 PM

Planlama > Tur listesi sayfası, turların detaylı olarak listelendiği doluluk oranlarının görüntüleme, parkur bilgilerine ulaşma, odalama, erteleme gibi tura ait işlemlerin takip edildiği sayfadır.


Resim 1 / Tur Listesi

Planlama > Tur İşlemleri sayfasına girildiğinde tur listesi fitreleme ekranı yardmı ile istenilen ölçülerdeki turlar listelenir. Bu liste içerisinde turun aktiflik durumu, kalkış-gidiş parkuru, başlangıç-bitiş tarihi ve turun kapasite-doluluk oranları kullanıcıya sunulur. Üzerinde yeniden düzenleme yapılacak olan tur seçilir ve işlem yap butonu sayesinde istenilen işlem kolaylıkla gerçekleştirilir.


Resim 2 / Turlar

Tur erteleme, seçili olan turu başka bir tarihe erteleme işlemidir. Tarihi geçmiş olan tur için erteleme işlemi yapılamaz. Turun ertelenmesi ile birlikte parkurlar, ziyaret yerleri, otel odalamaları, ulaşım araçları gibi işlem tarihleri de ertelenir. Erteleme işlemi saat bazlı yapılmaktadır. Eğer tur, geri bir tarihe alınmak isteniyorsa ozaman yazılan saatin önüne - işareti eklenir. Yani -48 saat(2gün önce) şeklinde yazılır. Erteleme ekranında 3 seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden hangisi erteleme işlemi için gerekliyse o seçilir. 1. Seçenekte tur ertelendiğinde parkurlar ve evrakları da ertelenir, eğer odalar başka bir tur ile çakışmaz ise odalar da ertelenir. Eğer odalar çakışıp erteleme işlemi yapılamaz ise ozaman 2. seçenekteki erteleme işlemi gerçekleştirilir. Tani tur ertelenir ve tura ait olan odalama evrakları silinir. Ve yeniden odalama işlemi yapılır. 3. Seçenekte ise tur ertelenir, ve parkura baglanan bütün evraklar silinir. Otobus, uçak, gemi gibi...


Resim 3 / Erteleme

Tur Kopyalama işlemi, tur oluşturma için kullanıcılara sunulmuş olan bir kolaylıktır. Örneğin: Turun bütün özellikleri aynı olan yeni bir tur hazırlamak için, seçilen turu kopyala deyip, açılan ekranda yeni tarih girilir ve yeni tur kaydedilir. Kaydedildikten sonra ekrana yeni tur bilgileri gelir ve buradan değiştirilmek istenen bilgiler değiştirilir.

Birliktelik Raporu ile, tur içerisinde birlikte kalacak olan kişilerin raporu alınır.

Tur silme işlemi, turun içerisinde hiçbir müşteri kaydı olmadığı taktirde gerçekleşir. Turun içerisinde bir müşteri kaydı olsa bile tur silinmez.

(0 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek