Bilgi Bankası: Konaklama İşlemleri
Odalama Yapmak
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 05 February 2016 01:37 PM

 Konaklama Parkuru Odaları Belirleme

 

Otel size ait ise (Kısmen-Senelik-vb.), Odaları takip etmek istemiyorsanız, boş-dolu odaları, müsait odaları otomatik listelemek istiyorsanız Odalama bölümü kullanılır.

Otel size ait olmasa bile, yeni otel tanımlayıp sanal odalar oluşturabilirsiniz. Odalama çıktısında her bir müşteriye oda tanımlayıp, gittiğiniz otelde bu şekilde bir Odalama istiyoruz denilebilir. Veya hiç Odalama yapılmayıp birlikte kalacak olan kişileri rapor edip gidilen otelde bu rapor sunulabilir.

Bunun için; Planlama > Konaklama İşlemleri >

Odalama işlemlerinde öncelikle eklenmiş olan tur listesine girilir.

Vize > Tur İşlemleri > Tur Listesi
Konaklama Parkuru eklenmiş olan TUR seçilir.

ti.png

Resim / Tur işlemleri

 

 

1q.png

Resim/ Parkur Ekleme

 

Seçilen tura ait parkurlar listelenir. Evrak numarası yazılmayan Otel parkurları seçilir ve otel odaları belirlenir. Evrak numarası yazılı olanlar içerisinde Odalama işlemi gerçekleşmez. Açılan sayfadan Otel seçilir. Parkurun tarih aralığı otomatik gelir. Ama tarihler ileri geri tarihler şeklinde yeniden yapılandırılabilir.

ta1.png

Resim

Otel seçilip listele denildiğinde o otelde sadece müsait olan odalar listelenir. Kapalı ya da daha kullanılan odalar listelenmez. Kaç tane oda kiralanacaksa onlar oda tiplerine göre seçilir. Seçili odaları Kirala tıklanır ve oda kiralama formu açılır. Odaları kirala denir. Seçilen parkura ait Odalama işlemi bu şekilde tamamlanmış olur.

Turun doluluk durumu tur listesinden takip edilebilir.

aq1.png

Resim / Tur Doluluk

Vize > Tur İşlemleri > Oda Kirala menusu altından da oda kiralama yapılabilmektedir. Fakat belirlenen parkura ait bir kiralama değildir bu. Mesela size ait bir otel var ve birkaç odası boş kaldı, bu durumda başka bir firmaya bu odaları kiralayabilirsiniz.

odk.png

Resim / Oda Kiralama

 

Otel seçilir, tarih aralığı manuel olarak belirlenir. Listele denilince o otelde yer alan odalar listelenir.

so1.png

Resim

Seçili odaları kirala denildiğinde çıkan form içerisinde Kime Kiralanacak bölümünden, odaların kiraya verileceği firma seçilir.

kk1.png

Odaları kirala denildikten sonra evrak oluşturulur. Ve bu oluşturulan evraklar Vize > Tur İşlemleri > Oda Kiralama Listesi altında görüntülenebilir. Tekrardan Odalama işlemi yapılabilir, Evrak detayları görüntülenebilir ya da bu Odalama silinebilir.

Odalama işlemleri bittikten sonra Parkurlarda bulunan odalara yerleştirme işlemi ise, Tur Listesi Odala işleminden yapılmaktadır.

1.png

Resim / Odala

Açılan sayfadan parkur seçilir ve listeme yapılır.

aq.png

Resim

Sol kısımda bulunan müşterileri Sürükle Bırak özelliğiyle manuel olarak odalara yerleştirme yapabilirsiniz, ya da programın diğer İşlemler menusu altında bulunan otomatik Odalama sistemini kullanarak müşterileri otomatik olarak odalara yerleştirebilirsiniz.

Adsız.png

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Müşteri kaydolurken birlikte kalacağı kişileri belirlemiş ise, o kişiler farklı odalara yerleştirilemez, bu durumda sistem uyarı mesajı verecektir. Bir kişi odaya yerleştirildiğinde beraberinde olan kişiler de o odaya yerleşecektir.

Eğer otelde yer kalmadıysa bu durumda birilerini ayırmak gerektiğinde o zaman Birlikte Kalacakları Ayır seçeneği işaretlenir. Böylece birlikte olanların hepsi ayrılmış olacaktır. Ve Odalama işlemi bireysel gerçekleşecektir. İşlemler bittikten sonra Kontrol Et denilerek hatalar var mı ona bakılır. Yok ise Kaydet denilerek Odalama işlemi sonlandırılır.

Her parkur için ayrı ayrı Odalama işlemi yapılmaktadır. Odalama işleminde yeterli sayıda oda seçilir ise, Otomatik Odalama Özelliği başarılı bir şekilde yerleştirme yapabilmektedir. Fakat aksi durumda bu işlemi yapamayacaktır.

Odalama işlemi bittikten sonra işlem Excel e kaydedilebilir. Kaydedilen Excel İndirilebilir, Odalama Çıktısı indirilebilir, Odalama yapılmadan önce Birliktelik raporu indirilebilir şeklinde özellikler ile işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 

(1 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek