Bilgi Bankası: Müşteri İşlemleri
Seyahat Kartı Oluştur / Müşteri Kayıt
Gönderen Turasistan Destek üzerinde 06 February 2016 11:12 AM

 Müşteri Hizmetleri

Turlar oluşturulduktan sonra artık satış temsilcileri müşterilere satış yapabilirler.
Sol menüden Müşteri İşlemleri > Turlar sayfasına girildiğinde önceden oluşturulan tüm turlar listelenmektedir. Aktif olan, tarihi geçmemiş olan turlar listelenir. Ayrıca bu ekranda dönem grubuna, tur dönemine göre filtreleme yapılmaktadır. Turların doluluk durumu görüntülenir. Listeleme Doluluk kolunu tur içerisine yapılacak toplam kayıt ve yapılmış olan kayıt sayısını göstermektedir. Mesela Doluluk: 8 / 40 (32)  , burada 8 sayısı şuanda varolan kayıt sayısını, 40 ise toplam kayıt sayısını göstermektedir.

turlar.png

Resim 1

Tur listesi sayfasının üst bölümünde Tur araması yapılabilecek arama butonu mevcuttur.

İşlem yap butonu içerisinde yer alan Parkurlar menüsü ile, tura ait parkurlar görüntülenir.

Tur listesinden müşteri kayıt yapılacak olan Tur seçilip işlem yap butonu ile Müşteri Kayıt  tıklanır ve küçük bir popup açılır, kaydedilecek müşteri sayısı bu kısma yazılır.

Örneğin: Tur 100 kişilik, 97 kişi bu tur içinde kaydolmuş. Ve son olarak 3 müşteri kaydı girilecek. Bu durumda sistem her bir müşteriye ait olmak üzere 3 er dakika, kaydedilecek müşterinin bilgilerinin girilmesi için yer tutar. Yani burada 3 müşteri sayısı girilirse, 9 dakika boyunca sistem otomatik olarak yer tutar ve başka bir satış temsilcisi bu tura 9 dakika boyunca kayıt yapamaz, dolmuş gibi gösterilir.

Müşteri kayıt sayısı girdikten sonra kayıt ekranına git  butonuna tıklayarak seyahat Kart Oluşturma Ekrana geçilir. Bu ekran Seyahat kartı oluşturma ekranıdır. Kaydedilen kişiler bir kartta toplanır ve grup olarak kaydedilir.

mk.png

Resim2  / Seyahat kart oluşturma

Müşteri Kimlik Numarası yazılır ve Müşteri Ekle butonu tıklanır.  Eğer müşteri daha önce kayıtlı değil ise Yeni müşteri kayıt ekranı açılır.

 mek.png

Resim 3/ Müşteri kayıt formu

Ekranda istenilen bilgiler girilir ve müşteri kaydedilir.

Ardından seyahat kartları oluşturulur.

Seyahat kartı oluşturmak, müşterilerin grup grup kaydedilmesi, istenilen müşterilerin aynı odalara, istenilenlerin farklı odalara yerleştirilmesi demektir. Bu kişiler birbirlerine mahrem olarak bağlanabilirler. 5 Kişilik bir aile grubu veya 10 kişilik bir arkadaş grubu gibi.

Oluşturulan seyahat kartının içerisine ilave müşteri eklenebilir.

Müşteri ekleme ekranına, kaydedilecek müşterinin Tc Kimlik Numarası girilir. Müşteri eklenir, eklemeden sonra sayfanın alt kısımda tura ait genel bilgiler, paket bilgileri, parkur çizelgesi, karttaki müşteriler listelenir.

Müşteriye ait bilgiler, mahrem bilgileri Ayrıca müşteri karttan da bu bölümde çıkarılabilir. Tur oluştururken o tura ait hizmetler de bu bölümde görüntülenir. Yolcu aktarma, Konaklama vs.. gibi
Sayfanın sağ alt köşesinde Fiyat Sepeti bulunmaktadır. Her bir müşteriye ait ödeme bilgileri yer almaktadır. Müşterileri odalara da bu ekranda yerleştirilir ve fiyat anında müşteriye yansıtılır ve bu fiyat sepetinde anlık görünür. Bayi ve mahrem bilgilerini müşteriye tanımladıktan sonra sayfa kaydedilir. Kayıt esnasında aynı müşterinin farklı bir turda kaydı var ise o zaman kayıt işlemi gerçekleşmez ve uyarı verir.

Kaydın gerçekleşmesi için o müşteri karttan silinmelidir. Fakat müşteriye mahrem tanımlanmış ise o zaman, müşteriyi silerken yine bir hata ile karşılaşılır.

Hatasız şekilde kayıt işlemi gerçekleştikten sonra, aynı sayfada odalama işlemi yapılmaktadır. Sürükle bırak özelliğiyle müşteriler odalara yerleştirilir. Odalama esnasında, örneğin; evli bir çift aynı odada 3 ya da 4 kişilik odalara yerleştirilemez. Mutlaka 2 kişilik odaya yerleşmeleri gerekmektedir. Aksi durumda hata mesajı ile karşılaşılır. Fakat müşterilerin hepsi erkek ya da kadın ise o zaman istenilen odalara istenilen kişiler yerleştirilir.

Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kayıtlar ile alakalı düzenlemeler Müşteri İşlemleri > Müşteriler bölümünden yapılır.

mk3.png

Resim 4


Müşteriler sayfasında aramak istenilen müşteriye ait ölçüt girilir ve filtrelenir. Müşteri Listesi bölümünde Müşteri listelenir ve işlem yap denildiği takdirde müşterinin, Detay,  Cari Hareketleri, Evrak Durumu, Katıldığı Turlar, Görüşmeler hakkında bilgi alınabilir. Her bayi, kullanıcı sadece kendi oluşturuğu müşterileri görebilmektedir. Kendi müşterilerinden başka, farklı bayiinin kaydettiği müşterileri görmezler, fakat tc numarası ile müşteri ararsa kendisinin kaydetmiş olduğu bir müşteri olmasa bile bilgileri görüntülenir ve müşteri üzerinde işlem yapabilir.

Detay bölümüne girildiği zaman Müşteriye ait Genel Bilgiler, Tur bilgileri, Pasaport-Vize Bilgileri, Görüşme Kayıtları, Cari Hareketleri, Kart Özeti görüntülenmektedir.


Resim 5 / Müşteri Detay

Tur Bilgileri kısmında müşteriyle beraber o tura kayıtlı olan diğer müşterilerin isimleri de görüntülenir, o Tur içerisinde bulunan müşteriye bu kısımdan da ulaşılabilir.

Müşteri Hizmetleri altında bulunan Müşteri Hizmetleri > Bayi-Müşteri Takip bölümünde bayilerin kendilerine ait müşterileri görüntülediği bölümdür. Müşterilerinin borç ve evrak durumlarını taip edebilirler. Bu kısım hızlı takip amaçlı bir bölümdür.

bm1.png

Resim5 / Müşteri Hizmetleri / Bayi-Müşteri Takip

 

Toplu Yolcu Aktarma ekranı, bir turdan başka bir tura müşteri aktarma anlamına gelmektedir.

tya.png

Resim 6 / Toplu Yolcu Aktarma

Aktarılacak yolcunun bulunduğu tur ve aktarılacak olan tur seçilir. Listelenen isimler seyahat kartlarıdır. Yani tek tek yolcular değil, seyahat kartları ve içindeki yolcular listelenir. Bir veya birden çok kartı işaretleyip Seçilenleri Aktar butonu ile aktarma işlemi gerçekleştirilir. Grup grup aktarma işlemi gerçekleşmektedir.

Aktarma işlemi yapıldıktan sonra mutlaka karta yeniden gidilmesi gerekmektedir, aktarım doğru yapılmamış olabilir. Yapılan tercihler yanlış aktarılmış olabilir. Çünkü bütün turlar aynı kriterler ile oluşturulmamıştır. Mutlaka kontrol yapılmalıdır.

Müşteri İşlemlerinde bulunan bir başka özellik, Yolcu Birleştirme ekranıdır. Yolcu aktarma ekranına benzemektedir.

yb1.png

Resim 7 / Yolcu Birleştir

Tur seçilir, yolcular listelenir. Birleştirilecek, yani farklı kartlarda olan yolcular seçilir, mahrem olanlar da beraberinde seçilir, seçilenler bir kart haline getirilir. Hatta seçilen yolcular farklı bir tura aktarılacak ise bu hedef tur seçilir ve Seçilenleri Birleştir denilerek yolcular birleştirilip hedef tura aktarılır. Mahrem bazlı seçim , Kart bazlı seçim, Soyadı bazlı seçim şeklinde 3 farklı durumda yolcu birleştirmesi yapılmaktadır.

(2 oylar)
Bu makale yararlıydı
Bu makale yararlı değildi

Yorumlar (0)
Turasistan Destek